بررسی ویژگی های کندوهای پلاستیکی زاگرس کندو

نوشته شده توسط Super User on . Posted in Uncategorised

 نحل منفرد: همواره یکی از مشکلاتی که در پرورش زنبور عسل ذهن بنده را به خود مشغول می کند استفاده از کندوهای چوبی است. کندوهای چوبی استهلاک بالایی دارند. در برابر رطوبت آسیب پذیر هستند . سنگین و بدبارند و غذای بسیار خوبی برای موریانه ها محسوب می شوند . به دلیل تغییر شکل چوب در معرض رطوبت و گرما شیارهایی در بدنه این کندوها ایجاد می شود که همواره باعث نفوذ حشرات موذی به داخل و خروج  و مزاحمت زنبورها در زمان کوچ هستند. از طرف دیگر این کندوها نیاز به روغنکاری و رنگ کاری دارند که وقت و هزینه زیادی را از زنبوردار می گیرد.

 

 

         یکی از فکرهای همیشگی بنده و احتمالا بسیاری از زنبورداران این بود که آیا می شود از ماده ای نظیر پلاستیک کندوی مناسبی برای زنبورها مهیا کرد که اشکالات ذکر شده را نداشته باشد.

 

         بررسی ها مؤید آن است که ساخت چنین کندویی نیاز به امکانات یک کارخانه پلاستیک سازی را دارد از طرف دیگر محصول خارجی مناسبی نیز یافت نمی شود البته مواردی وجود دارد اما بیشتر فانتزی هستند تا کاربردی.

 

           اخیرا با کمال افتخار متوجه شدم که یک مجموعه مبتکر ایرانی به نام کارخانه سوران پلاست در شهر مهاباد کندوی پلاستیکی سه جداره ای را با نام تجاری زاگرس کندو اختراع و تولید کرده است.

 

            باعث خوشحالی است که یک مجموعه ایرانی با رصد نیاز موجود در یک صنعت اقدام به تحقیق ، آزمایش و تولید محصولی می کند که می تواند آن صنعت را متحول کند ، مطمئنم که این ایده ی ناب  نتایج بسیار خوبی را برای صنعت زنبورداری و همچنین تولید کنندگان این محصول خواهد داشت.

 

         کندوهای چوبی با وجود اشکالاتشان از ماده ای طبیعی ساخته شده اند که با زندگی زنبور عسل منطبق است اما اثرات نامطلوب مواد شیمیایی نظیر پلاستیک و خصوصیات آن همواره نگرانی هایی را برای زندگی بشر و سایر موجودات از جمله زنبور عسل داشته است.  لذا سؤالاتی  در مورد استفاده از این محصول به نظر ما می رسید که آنها در وبلاگ \"نحل منفرد\" مطرح کردیم و تولید کنندگان زاگرس کندو نقد ما را پاسخ دادند که جهت اطلاع خوانندگان محترم و زنبورداران عزیز شرح آن عیناً در ادامه این مطلب می آید.

 

«نحل منفرد : از آنجا که پلاستیک در شرایط مختلف از جمله با نوسانات درجه حرارت محیط بخارات و گازهایی را از خود متصاعد می کند آیا ترکیب به کاررفته در زاگرس کندو حتی به مقدار ناچیز چنین گازهایی را از خود متصاعد می نماید و آیا در مورد تأثیر آن بر زندگی زنبور عسل مطالعه ای شده است؟

 

سوران پلاست : با توجه به سوال به جا و خوبی که شما مطرح کرده اید باید به این نکته توجه داشته باشیم که ما در ابتدای تولید زاگرس کندو این موضوع را مد نظر قرار داده ایم و با استفاده از آزمایش و آنالیز مواد بکار رفته در زاگرس کندو به این نتیجه رسیدیم که برای ساخت چنین محصولی باید از پلاستیکی استفاده شود که گرید غذایی «food grade» باشد یعنی کاملاً بهداشتی و پلاستیکی است که در بسته بندی مواد غذایی هم مورد استفاده قرار می گیرد و هیچگونه ضررو و زیانی برای زنبور ندارد و به هیچ وجه حتی 1% هم گاز یا بخار از خود متصاعد نمی کند، پس کارخانه از همان ابتدای تولیدضمن تحقیق و مطالعه و بررسی از مواد اولیه ای با همان گرید ذکر شده شروع به تولید زاگرس کندو نموده است.

 

 

 

نحل منفرد : با توجه به جدید بودن این محصول بیشترین مدت زمانی که یک کلنی در آن ساکن بوده چقدر است و آیا در بلند مدت این کلنی دچار افت جمعیت و ... ناشی از خصوصیات غیر طبیعی پلاستیک شده است؟

 

سوران پلاست : باید به عرض برسانیم که از مورخه 15/8/1388 تعداد محدودی از این کندوها فقط جهت آزمایش تولید و به چند نفر از زنبورداران ارائه گردید و از آن موقع تا به الان نیز از همان کندوها استفاده می شود و در مورخه 19/2/1389 که این کندوها به ثبت اختراع رسید این محصول به طور آزمایشی در اختیار عده ای از زنبورداران منطقه و البته زیر نظر جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران شهرستان مهاباد قرار داده شد و طولی نکشید که توجه زنبورداران را به خود جلب کرد، با توجه به محاسنی که نسبت به کندوهای چوبی داشتند که از جمله آن میتوان به ازدیاد جمعیت، سالم و بهداشتی بودن کلنی، تولید عسل دوبرابر بدون تلفات زمستانی اشاره کرد اینها آیتمهایی بودند که زنبورداران مدّ نظر داشتند و خوشبختانه خیلی زود یعنی بعد از یک دوره کامل به کلیه ی این نتایج رسیدند.

 

نحل منفرد: جنس پلاستیکی کندوها طبیعتا از نفوذ رطوبت به داخل کندو جلوگیری می کند . سؤالی که پیش می آید این است که در مناطقی نظیر شمال کشور که همواره کندوها در معرض کپک زدگی به دلیل وجود رطوبت در داخل کندو هستند عملکرد کندوی پلاستیکی چگونه خواهد بود ؟ آیا بخار آب موجود در کندو به صورت شبنم روی دیواره و سقف این کندو ها نمی نشیند؟

 

سوران پلاست : همانطور که خودتان مستحضرید هر محصول اختراعی و جدیدی که تولید می شود شاید در ابتدای تولید معایبی نیز داشته باشد با این حال در مورد دریچه هواکش و بخارات کندوهای سه جداره باید به اطلاعتان برسانیم که این کندوها نیز به گفته شما دارای بخارات هوا و رطوبت البته به مراتب کمتر از کندوهای چوبی در اوایل بود اما با این حال زنبورداران سراسر کشورمان حتی به قول شما از شمال کشور گرفته تا جنوب از آن استفاده کرده اند و از این بخارات که به گفته ی آنان به صورت چند قطره شبنم بر سقف کندو جمع گردیده و در بعضی موارد حتی به آن اشاره شده که خود زنبوران این آب را مصرف می کنند و هیچ گونه ضرری به کلنی نمی رساند اما باز هم سعی کرده ایم که این چند قطره شبنم هم تمام شود ، در این راستا تصمیم گرفته ایم که هواکش ها را از حد معمول بزرگتر کنیم تا مسیر تردد هوا برای کلنی بیشتر باشد و این مشکل را نیز با توجه به نظرات همکاران کارشناس زنبورداری برطرف کرده ایم.

 

نحل منفرد : در مورد دریچه های هوای این کندو به نظر می رسد در مقایسه با طوری های سیمی به کار رفته در کندوهای چوبی ، درصد بالایی از  سطح دریچه قابلیت تردد هوا را ندارد.  آیا این دریچه ها و اندازه ی آنها می تواند در هوای گرم یا حین کوچ های طولانی که کلنی ها نیاز به تهویه بیشتر دارند نیاز آنها را برطرف کند؟

 

سوران پلاست : در جواب به این سوال باید عرض شود که دریچه هواکش بدنه کندو مناسب و کمی بزرگتر از نوع چوبی می باشد اما دریچه هواکش درب کندو کوچک بوده و همانطور که قبلا اشاره شد در حال تغییراتی بر روی آن هستیم اما با این حال کلیه زنبوردارانی که جسارت و شهامت استفاده از این کندوها را در اقسانقاط کشور داشته اند و ما مرتباً با ایشان در تماس بوده ایم خوشبختانه هیچکدام از آنان در موقع کوچهای طولانی هم گلایه ای از کندوهای نداشته اند و حتی در بعضی از موارد هم تشکر کرده اند و اطلاع داده اند زنبورهایی که در کندوهای زاگرس کندو بوده اند به مراتب آرام تر و سالمتر از کندوهای چوبی در زمان کوچ بوده اند.

 

نحل منفرد : عملکرد پلاستیک به کار رفته در ساخت این کندوها در برابر تابش خورشید برای بلند مدت به خصوص در مناطقی نظیر جنوب کشور چگونه است ؟ آیا مثل سایر پلاستیک ها پس از مدتی دچار خشک شدگی می شود ؟

 

سوران پلاست : کارخانه با استفاده از آنالیز مواد بکار رفته در کندوها به این امر واقف می باشد که از مواد افزودنی استفاده کند که از جمله آن میتوان به آنتی یو وی یا ضد آفتاب «Anti UV» و افزودنی هایی مانند رنگ های آنتی یو وی دار اشاره کرد تا مقاومت کندوها را در برابر عوامل جوی مانند اشعه خورشید بالا ببرد.

 

نحل منفرد: عمر مفید این کندوها چقدر است؟

 

سوران پلاست : ترکیبات و افزودنی های مواد پلاستیکی به ازای هر یک درصد آنتی یو وی یک سال کاربرد بوده و کارخانه به هر کندو 10% آنتی یو وی اضافه می کند، پس  طبق آنالیز کیفیتی، عمر مفید هر کندو تقریباً 12 سال تخمین زده است.

 

نحل منفرد : در زمان کوچ که زنبورداران باید بین 7 تا 9 کندو را روی هم بچینند  با توجه به فشار های ناشی از افتادن کامیون در دست انداز و ... آیا این کندو ها تحمل فشارهای وارده را دارند؟

 

سوران پلاست : طراحی درب و پایه های کندو طوری می باشد که هر چقدر ارتفاع بار اجازه دهد ، محدودیتی نداشته باشد و در مقابل ضربه و فشار مقاوم سازی شده است و به همین دلیل این کندوها دارای گارانتی 18ماهه می باشند. »

 

 

 

      در پی درج مطلب اولیه مسئولین کارخانه سوران پلاست محبت فرمودند و یک نمونه از کندوهای تولیدی را جهت بررسی بیشتر برای اینجانب فرستادند.

 

      کندو از آنچه که در عکس ها به نظر می رسید مقاوم تر بود به صورتی که حتی با ایستادن سه نفر بر روی آن مشکلی برایش پیش نیامد.

 

       در بین دو جدار کندو یک لایه از فوم وجود دارد که با توجه به عایق بودن آن عملکرد کندو در برابر نوسانات دمای محیط  به خوبی ارتقاء می یابد.

 

      این کندو ها از اجزائی تشکیل شده اند که اگر یکی از آنها به هر نحو آسیب ببیند می توان از قطعه یدکی استفاده کرد و نیازی به تعویض کامل کندو نیست.

 

      در خصوص انتشار  گازهای مضر از پلاستیک به کار رفته در کندو نگرانی چندانی وجود ندارد و تأثیر منفی محسوسی روی زنبورها تا کنون گزارش نشده است . این موضوع  به نوعی با زندگی  انسان در کنار وسایل بسیاری که از مواد نفتی تهیه شده اند قابل مقایسه است. البته اگر افرادی باز هم از این موضوع نگران باشند می توانند با زدن یک برس در موم ذوب شده و کشیدن آن به بدنه داخلی کندو این نگرانی را برطرف کنند .

 

       سوران پلاست قصد دارد دریچه های تهویه کندو را بزرگ تر بسازد که این موضوع مشکل تهویه کندو را حل خواهد کرد.

 

      بست های فلزی به کار رفته برای ثابت کردن در و طبقه بر روی بدنه کندو در زمان بار زدن مشکلاتی را به وجود می آورده که قرار است با یک نوار کشی تعویض شود . به نظر می رسد پیش نمونه تولید شده این نوار قدرت لازم را ندارد. شاید بهتر باشد از نواری با قدرت کشش بیشتر استفاده شود تا از بازشدن در کندو حتی به میزان کم در زمان حوادث یا جاخوردن بار در حین حمل پشت  کامیون ها جلوگیری نماید. به نظر می رسد می توان با ایجاد یک فرورفتگی در محل بست ها از همان سیستم بست های فلزی استفاده کرد. فکر می کنم این مشکل نیز به راحتی قابل رفع باشد.

 

       در این کندو ها مشکل رطوبتی که به صورت شبنم بر روی بدنه داخلی کندو می تواند بنشیند قابل توجه است اما مانند چوب کپک نمی زند و در صورت نیاز به آسانی تمیز می شود.

 

       از نظر وزن زاگرس کندو تفاوت چندانی با کندوی چوبی ندارد. وزن بالا موجب استحکام مناسب این کندو شده . شاید بتوان در آینده با به کار بردن پلیمرهایی که استحکام بیشتر و وزن کمتر دارند وزن کندو را نیز کاهش داد.

 

        طراحان زاگرس کندو مدعی هستند که به دلیل وجود رنگ سفید داخل کندو زندگی کنه واروآ در آن با مشکل مواجه می شود و مبارزه با آن ساده تر است که اگر این ادعا اثبات شود مزیت بسیار بزرگی خواهد بود.

 

        با ارتباطی که با مسئولین سوران پلاست برقرار شد متوجه شدم که در پی رفع نواقص جزئی محصول خود هستند که این روحیه ستودنی می تواند این محصول را هر روز کارا تر نماید.

 

      در پایان ضمن تشکر از تولید کننده محترم از همه همکاران استدعا دارم با ارائه نظرات و تجربیات خود در خصوص این محصول این مطلب را تکمیل نمایند.

 

 

 

نحل منفرد

 

 www.healinghoney.ir

 

 

 

 

 

تولید کننده زاگرس کندو:

 

کارخانه سوران پلاست مهاباد

 

آدرس کارخانه: مهاباد - شهرک صنعتی – بلوار صنعتی 2 – خیابان یاس 4 – کارخانه سوران پلاست

 

تلفن کارخانه : 0442-3563163و 04423563162  

 

فاکس: 0442-3563114مدیریت 09144424629

 

آدرس وبلاگ http://beehouse.blogfa.com

 

ایمیل     این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید - این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 • Bold
 • Italic
 • Underline
 • Stroke
 • Quote
 • Smileys
 • :confused:
 • :cool:
 • :cry:
 • :laugh:
 • :lol:
 • :normal:
 • :blush:
 • :rolleyes:
 • :sad:
 • :shocked:
 • :sick:
 • :sleeping:
 • :smile:
 • :surprised:
 • :tongue:
 • :unsure:
 • :whistle:
 • :wink:
 
 • 1000 تعداد کاراکتر باقی مانده
   
 

تماس با ما

گروه پرورش زنبور عسل نحل منفرد

تلفن: 55 20 90 55 - 021 

تلفن همراه: 09125393457

رایانامه: zolfonoon85@yahoo.com